Bitlis Karakovan Balı

Bitlis Karakovan Balı

Bal bitki çiçeklerinde bulunan nektarların ya da bazı bitkilerin canlı kısımlarının yardımıyla bazı böcek türlerinin salgıladığı maddelerin, bal arılarının toplaması sonucunda vücutlarında kimyasal işlemden geçerek peteklerde depolanması ve olgunlaşması sonucunda meydana gelen tatlı ve besin değeri yüksek bir gıda ürünüdür. Balın rengi, beyazdan koyu kahveye doğru değişkenlik göstermektedir. Fruktoz ve glikoz olmak üzere çeşitli şeker türleri içermektedir. Tadı ve aroması toplanılan bitki türüne ve yöresine göre değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir işlem görmeyen, yapaylık içermeyen bal çeşitleri kalitesi ve hakiki sayılmaktadır. Bal çeşitleri çiçek balı ve salgı balı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bal çeşitlerinden biri de karakovan balıdır. Karakovan balı, peteklerin gelişim sürecinin farklılık göstermesiyle diğer bal türlerinden ayrılmaktadır. Bitlis Karakovan Balı Türkiye’de Karakovan balının geliştirildiği yörelerden biri olmaktadır.

Bal dünyasının besin değeri en yüksek türlerinden biri olan Karakovan balı, yapay petek kullanılmadan, işçi arıların kendi çabalarıyla örülen peteklerde üretilen ballara verilen isimdir. Hazır peteklere ihtiyaç duyulmadan, sadece arıların yardımıyla oluşturulan petek ballar, karakovan petek balı olarak bal dünyasındaki yerini almaktadır. Karakovan isminin kullanılmasının sebebi ise, arıların bal üretim esnasında ışıksız ve karanlık ortamda bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bitlis Karakovan Balı, 1925 tarihinden bugüne kadar bal sektöründe hizmet veren Tulliana markası, geçmişten gelen doğal ve kaliteli bal üretiminin sürdürülmesine imkan sağlamaktadır. Bu makalede karakovan balının özellikleri ve faydaları hakkında bilgi vermek ve yetiştiği yöre hakkında detaylı anlatım sağlamak amaçlanmaktadır.

Bitlis Karakovan Balı Nedir?

Karakovan balı, kütüklerden oluşan kovanlar içerisinde, arıların sadece doğal yollardan ürettikleri ve arılara dışarıdan beslenme müdahalesinde bulunmadan oluşan bir bal türü olmaktadır. Karakovan balı üretimi meşakkatli ve emek sarf edilmesi gereken bir üretim süreci içermektedir. Kovanlar hazırlanırken kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. İlk seçenek olarak gürgen, kavak gibi ağaç dallarından silindir şeklinde sepet örülmesi veya kestane ve ıhlamur ağaçlarından kütük elde etmek suretiyle silindir oluşturulmasıdır. Her kovanda arıların giriş ve çıkışını sağlayan bir kapak bulunması zorunludur. Bu süreçte kovanlar ışıksız ve karanlık ortamlara sahip olmalıdır. Karakovan balı ışıksız ve insan müdahalesi olmadan üretildiği için hakiki bal olarak adlandırılmaktadır. Hazırlanan kovanlar içerisinde oğul eklenerek arıların kendi peteklerini doğal bir şekilde oluşturması beklenir. Her kovandan ortalama 10-15 kg arasında bal elde edilmektedir. Bitlis Karakovan Balı doğal ve besin değeri yüksek üretime sahip, tescillenmiş bal markası olarak geçmişten günümüze hizmet veren Tulliana bal üretim markası olarak, yörede ülkenin dört bir yanına bal tedarik etmektedir. Karakovan bal üretim süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şunlardır;

 • Kovan türü seçimi
 • Balın üretiliş süreci
 • Bitki coğrafyası ve meteorolojik koşullar
 • Bitkilerin flora madde zenginliği
 • Bal üretim ortamının yakınlarında tarım arazisi bulunmamasıdır.

Bitlis Karakovan Balı Hakiki Midir?

Günümüz şartlarında üretilmekte olan balların hakiki oluşunu gözlem yoluyla tescillemek pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, özellikle sertifika yetkisine sahip kurumlar tarafından denetimde olan ve üretim süreçlerini koşullara uygun sağlayan, herhangi bir katkı maddesine veya kimyasala maruz kalmamış ballar hakiki özelliğe sahip ve besin değeri yüksek olmaktadır. Bal satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise, balın tedarik edildiği firmaların üretim sertifikası onaylı olmasıdır. Tulliana bal markası günümüzde denetim süreçlerini başarıyla tamamlamış, geçmişten gelen bu geleneksel lezzeti günümüze taşıyarak kaliteli ve güvenilir hizmet veren bal firmalarından biri olmaktadır. Karakovan balı Bitlis yöresinin yüksek yayla kesimlerinde, bitki florasının zengin ve çeşitli olduğu alanlarda elde edilmektedir. Bu nedenle Bitlis Karakovan Balı Hakiki Midir sorusuna cevap olarak; bu coğrafyada elde edilen balların diğer bal türlerine nazaran besin değeri yüksek ve kaliteli oldukları kanıtlanmıştır. Zengin bitki türlerinin özünden üretilen bal, arıların doğal yollar ile oluşturdukları peteklerde oluşturdukları özel bir bal olma özelliğine sahiptir. Bitlis karakovan balı bu sebeple hakiki olduğu tescillenen ve ülkenin birçok noktasına bal satışı gerçekleştiren ve en çok tercih edilen yöre ballarından biri olmaktadır.

Bitlis Karakovan Balı Özellikleri Nelerdir?

Karakovan balı zorlu üretim süreçlerinin sonucunda oluşmaktadır. Üretim aşamalarını sıralayacak olursak; iki farklı yöntem ile kovan seçimi yapılmaktadır. Gürgen ve kavak ağaç dallarının silindir şeklinde örülmesi veya kestane ve ıhlamur gibi ağaçlarım kütüklerinin oyulması ile kovanlar hazırlanmaktadır. Silindir şeklinde örülen kovanların arka kısmı açık ve kapalı olacak şekilde bırakılmaktadır. Ardından kovanın ışıksız olması sağlanarak, ışıksız bir ortam yaratılır. Karanlık ortamda üretilmesi nedeniyle karakovan adını alan bu bal çeşidi, dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan arılar tarafından ışıksız ortamda meydana gelen bal olmaktadır. Kovanlara herhangi bir mum yerleştirilmeden, arıların doğal petek oluşturması söz konusudur. Bitlis yöresinde yüksek rakımlı bölgelerde bitki florasının zenginliğinden dolayı arıcılık oldukça yaygın olmaktadır. Bitlis Karakovan Balı Özellikleri bu nedenle birçok özelliğe sahiptir. Bitlis bölgesinde bal üretimine öncülük eden, Türkiye’nin ödüllü ve tescillenmiş bal markası olan Tulliana, doğal ve hakiki Karakovan balı üretimiyle farkını ortaya koymaktadır.

 • 2017 yılında TULLİANA BİTLİS BALI olarak 45.si düzenlenen “APİMONDİA DÜNYA ARICILIK KONGRESİ” yarışmasında üretmiş oldukları Organik Seri Polyflora( çok çiçekli) Karakovan Balı ve Organik Seri Polyflora (çok çiçekli) Ham Süzme Yayla balı DÜNYA KALİTE ÖDÜLÜ ile taçlandırılmıştır.
 • 2020 yılında TULLİANA BİTLİS BALI olarak katıldıkları 9.su düzenlenen “APICENTER İSTANBUL ARICILIK VE ARI ÜRÜNLERİ FESTİVALİ “yarışmasında ürettikleri (Naturel Seri) Polyflora ( çok çiçekli) Ham Süzme Yayla balı TÜRKİYE 1.liği ile taçlandırılmıştır.

Karakovan ballarımızı ve diğer ürünlerimizi incelemek için https://tullianabitlisbal.com.tr/urun-kategorisi/tum-urunlerimiz/ linke tıklayabilirsiniz.

Bitlis Karakovan Balı Faydaları Nelerdir?

Bitlis ilinde yüksek rakıma sahip yayla bölgelerinde, bitki florası zengin alanlarda üretilen Karakovan balı yöre insanı tarafından ilaçlık bal olarak da tabir edilmektedir. Bitlis Karakovan Balı Faydaları hakkında Tulliana bal markasından edindiğimiz bilgiler ile sayabileceğimiz birçok faydası bulunmaktadır;

 • Kolesterolü düşürür, kalp kaslarının güçlenmesini sağlar.
 • Cilt ve saç sağlığını koruyarak sağlıklı kalmasını yardımcı olmaktadır.
 • Kansızlığa iyi gelmektedir.
 • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Vücut İçin gerekli enerjiyi ve zindeliği sağlar.
 • Damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.
 • Ülser, gastrit gibi mide hastalıklarını iyileştirmektedir.
 • Boğaz enfeksiyonlarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • Metabolizmayı çalıştırır, tok tutarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
 • Antioksidan içermektedir.
 • Antiseptik özelliği ile mikroplarla savaşır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Yüksek besin değeri ile gerekli vitamin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Özellikleri saymakla bitmeyen karakovan balı faydaları sağlığa önemli bir katkıda bulunmaktadır. Geçmişten günümüze tarihte ilaç olarak hekimler tarafından kullanılan karakovan balı, halk arasından ilaçlık bal olarak da bilinmektedir. Tulliana markası yörede öncü bal üretimini, zahmetli süreçler içerisinde, doğal yöntemlerle sürdürerek bal severlere kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaya devam etmektedir.

Bitlis Karakovan Balı Farkları Nelerdir?

Karakovan balı üretim aşamasında arıların doğal peteklerini oluşturduğu, ışıksız ortama sahip kovanlara içerisinde ürettiği bal türlüdür. Diğer bal çeşitlerine göre yumuşak olma özelliğine sahiptir. Bitlis Karakovan Balı bu anlamda diğerlerinden ayrışmaktadır. Tulliana bal markası doğal ve hakiki Karakovan balı üretiminin dünya ödülüne sahip kaliteli ve güvenilir balın tek adresi olarak bilinmektedir.