loader image

Bitlis Balının Ayırt Edici Özellikleri

Bitlis ili jeolojik bakımdan birinci zamanda oluşan bir coğrafyada yer almaktadır. Jeoloji biliminde “Bitlis masifi” olarak tanımlanan ve mineral çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir toprağa, sahip olan Bitlis ilinde çok sayıda endemik ve tıbbi bitki türü bulunmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar birçok yabancı ve yerli botanikçi Bitlis ilinde Floristik (Bitki türleri ile ilgili) araştırmalar yapmışlardır. Yabancı botanikçilerden Forocin, Kronenburg. Hano-Mazz, Davis, Polunin gibi Dünyaca ünlü bir çok botanikçi Bitlis ilinden Bitki örneklerini alarak Dünyanın Bitki müzelerine kovmuşlardır.

bitlis-bali

Bitlis ilinde yapılan Florascik çalışmalar sonucu tespit edilen ballı bitki türü sayısı 1200 adet olup bunların 170 tanesi endemiktir. Bitlis il sınırları içinde kapsamlı bir florastik çalışması yapıldığı takdirde bu rakamın 2000 civarında olduğu düşünülmektedir. Bitlis il sınırları içinde ver alan Bitki türlerinin % 14 ü endenik ve tıbbi bitki türüdür. Bu oran Türkiye ortalamasının cok üstündedir. Bitlis adını taşıyan ve Dünya bitki literatürüne giren çok sayıda bitki türü vardır. İsatis Bitlisica, Gypsophila bitlissensis, Lathvrus bitlisicus, Scrophularia bitlisica ve Verbascum x bitlisianum bunlardan sadece bir kaçıdır. Bitlis ilinde üretilen Bal ve diğer arı ürünleri bu endemik ve tıbbi olan bitki kaynaklardan elde edilmektedir.

 

neden-tulliana-bitlis-bal

Bitlis ilinde arıcılık ve bal üretiminin tarihi oldukça eskidir. Bitlis balı fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından Ülkemizde ve diğer bölge ülkelerinde haki! bir şöhrete sahiptir. 1050 yıllarında Bitlis şehrini ziyaret eden İranlı ünlü seyyah ve edebiyatçı Nasır-i Hüsrev Bitlis balının kalitesinden söz etmekte vb. yörede arıcılık ve bal üretiminin oldukça yaygın olduğudan söz etmektedir. Bitlis ilinde Arıcılık Faaliyeti Dünyanın bir başka yöresinde rastlanmayan gübre ve kil karışımından yapılan kara koyanlarda yapılmaktadır. Bu kovanlar Bitlis ili dışında, hiçbir yerde kullanılmamakta ve üretim sürecinde hiçbir bu kovanlara hiçbir müdahale yapılmamaktadır. Bu kovanlar hiçbir arıcılık tekniğin uygulanamadığı doğal arı barınaklarıdır.

neden-tulliana-bitlis-bal

Bitlis ili ülkemizde arı ekolojisine en uygun olan merkezlerin başında yer almaktadır. Bitlis ilinde hiçbir sanayi ve endüstri yatırımı ve zirai ilaçlama bulunmadığından Arıcılık ve bal üretimi bakımından organik bir ortama sahiptir. Bitlis İli iklim, coğrafya ve bitki çeşitliliği bakımından bir arıcılık cennetidir.

Bitlis İlindeki arazi yapısının %85’i yayla ve meralardan %71’i de yüksekliği 2000 metreyi aşan yüksek dağlardan oluşmaktadır. Yayla ve meraların büyük çoğunluğu endemik ve tıbbi bitki örtüsüne sahip doğal flora’dan oluşmaktadır. Bitlis ilinin Yayla ve dağlarından elde edilen bal ve arı ürünlerinin içeriğinde kültür bitkileri ve ağaçların çiçeklerinden alınmış nektarlar bulunmamaktadır!

neden-tulliana-bitlis-bal

Bitlis Balı bitkisel kaynakların zenginliği ve üretildiği ortam nedeni İle kimyasal ve fiziksel özellikleri bakımında Dünyada ve Türkiye’deki diğer illerde üretilen ballarda daha kaliteli ve üstün özelliklere sahiptir.

Bitlis balı fiziksel özellikleri bakımından diğer bölge ballarından diğer bölge ballarından farklı olarak koyu kırmızı renk tonundadır. Bitlis balı yapı ve kıvam bakımından daha sağlam bir bünyeye sahip olup bulunduğu kaptan zor temizlenir. Bitlis balı diğer ballardan farklı olarak daha yoğun ve akışkandır.

Bitlis balı Kimyasal Özelikleri bakımından da emsallerinden farklıdır. Organik bir ortamda üretilen Bitlis balının peolin değeri oldukça yüksektir. Tarım Bakanlığı 1 Kg baldaki prolin değerinin ait limitini 300 8 olarak belirlerken; Bitlis balında bu oran 750-1000 Mgr civarındadır.

neden-tulliana-bitlis-bal

Bitlis balı Ülkemizde ve bölge ülkelerinde haklı bir üne sahip olup elde dildiği bitkisel kaynaklar nedeniyle lezzet ve arama bakımından emsallerinden üstün özelliklere sahiptir. Bitlis balı yüksek yayla ve dağlardaki doğal floradan elde edildiği için nem oram düş kıvamlıdır. Bitlis balı elde edildiği bitkisel kaynaklardaki uçucu esanslar nedeniyle özel bir aromaya sahiptir.

Kısacası bir balı kaliteli ve üstün kılan bütün parametreler Bitlis balında mevcuttur.

neden-tulliana-bitlis-bal

Panelistlere en son olarak balları bir daha tadabilecekleri ifade edilmiş ve bu sefer balları en beğendiklerinden en az beğendiklerine göre 1’den itibaren sıralamaları istenmiştir. Bu aşamada en düşük puan en fazla tercih edilen balı göstermektedir. Nihai tercih sırasına göre en fazla tercih edilen bal Bitlis Balı olmuştur. İkinci sırada ise İspanya Balı, 3. ve 4. Sırada ise Kars ve Ardahan balları gelmiştir. Suni bal olan Diyarbakır balı ise en az tercih edilen bal olmuştur. (https://www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr/assets/upload/dosyalar/2-dap-bolgesi-yoresel-urunlerini-ticarilestirme-stratejilerinin-belirlenmesi.pdf)

Kampanya & Haberler

Ürünlerimiz ve yapacağımız kampanyalarımız hakkında anında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize abone olun.

Babadan oğula geçen bir mesleği büyük bir onurla devam ettirmekteyiz. 1930’larda Nevzat ERSAN ile başlayan balcılık mesleğini Nevzat ERSAN’ın bizlere aktardığı tecrübe, iş ahlakı ve dürüstlük ilkeleriyle, gelişen teknolojiyi de takip ederek sürdürmekteyiz.

İletişim

Hüsrev Paşa Mh. 1238 Sk. C Blok No:69 Merkez/Bitlis

iletisim@tullianabitlisbal.com.tr

Copyright © 2021 Tulliana. Tüm hakları Saklıdır. Tasarım BWT

X
Sepete Ekle