Bal Faydaları Nelerdir?

Bal Faydaları Nelerdir?

Bal Faydaları ve Bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır. Üstelik çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları da vardır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi içinde kullanılır. Bu kullanımların çoğu ham yani organik bala özgüdür.

Marketlerden aldığınız balların çoğu pastörize edilmiştir. Yüksek ısı istenmeyen mayayı öldürür, rengi ve dokuyu iyileştirebilir, her türlü kristalleşmeyi ortadan kaldırabilir ve raf ömrünü uzatabilir. Yararlı besinlerin çoğu da bu süreçte yok edilir.

Organik ve Ham bal denemek istiyorsanız, mağazamızdaki ürünlerimize göz atabilirsiniz. İşte Organik bal faydaları:

  • İyi bir antioksidan kaynağıdır.

Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitki kimyasalı içerir . Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Araştırmalar baldaki polifenol adı verilen antioksidan bileşiklerin kalp hastalıklarını önlemede rol oynayabileceğini gösteriyor.

  • Antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır.

Araştırmalar, ham organik balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içerir. Bir antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişir, ancak bu tür enfeksiyonlar için bir halk ilacından daha fazlası olduğu açıktır.

  • Yaraları iyileştirir.

Doğal bal, etkili bir mikrop öldürücü olduğu ve doku yenilenmesine yardımcı olduğu tespit edildiğinden, tıbbi ortamlarda yaraları tedavi etmek için kullanılır.

Araştırmalar, balın iyileşme süresini artırabileceğini ve enfeksiyonu azaltabileceğini gösteriyor. Hastane ortamlarında kullanılan balın tıbbi kalitede olduğunu, yani denetlendiğini ve steril olduğunu unutmayın. Kesikleri bir mağazadan satın aldığınız balla tedavi etmek iyi bir fikir değildir.

  • Bitki besleyici güç merkezidir.

Fitobesinler, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmemesine yardımcı olan bileşiklerdir. Örneğin, bazıları böcekleri uzak tutar veya bitkiyi ultraviyole radyasyondan korur.

Baldaki bitkisel besinler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden sorumludur. Ayrıca ham balın bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser önleyici faydalar göstermesinin nedeni olduğu düşünülmektedir.

  • Sindirim sorunları için yardımcıdır.

Bal, bazen ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır, ancak işe yaradığını gösteren çok fazla araştırma yoktur. Bununla birlikte, mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir , yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de çok önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.

  • Boğaz ağrısını yatıştırır.

Soğuk mu aldınız? Bir kaşık bal yemeyi deneyin. Bal, eski zamanlarda da kullanılan bir boğaz ağrısı ilacıdır. Soğuk algınlığı ya da bir virüs size bulaştıysa eğer limonlu sıcak çaya ekleyip tüketebilirsiniz.

Ayrıca öksürük kesici olarak da çalışır. Araştırmalar, balın, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu gösterdi. Sadece bir veya iki çay kaşığı tüketmeniz bile yararını görmenizi sağlar.